*

Zápas o všechno volejbalistům nevyšel! Na MS postupují Finové

volejbal repre
Závěrečný duel o postup na světový šampionát 2018 se českým volejbalistům nepovedl. Po prohře s Finskem i Španělskem jsou až na třetí příčce kvalifikační skupiny A. Foto: FIVB

Čeští volejbalisté nastoupili k poslednímu utkání kvalifikace v Karlových Varech v osvědčené sestavě. Jako první přišel na palubovku blokař Marek Beer. Na smeči dostali důvěru Donovan Džavoronok a Adam Bartoš. Post diagonálního hráče obsadil Michal Finger. Druhým blokařem české reprezentace byl kapitán Aleš Holubec a jako poslední vstoupila na karlovarskou palubovku česká nahrávačská jednička Jakub Janouch. Libero zastal Martin Kryštof.

Hned od prvního setu trápila české volejbalisty na příjmu finská plachta, která měla světové parametry. V úvodu přišel pomoci přijímající smečař Petr Michálek. V závěru také přišlo dvojstřídání: Hadrava- Habr za duo Janouch - Finger.

Na začátku druhé sady se Češi ocitli ve velmi těžké pozici, když prohrávali z pohledu domácího výběru 1:8. Finové nespěchali, klidným tempem nás jejich plachta pomalu a jistě ubíjela. Za stavu 2:10 přišel na servis za Aleše Holubce blokař Adam Zajíček. Ale Finové přihrávali na 70% a to bylo klíčem k úspěchu. Druhý set zakončili hosté rozdílem třídy 25:14 a postoupili tak přímo na volejbalové MS 2018.

Do třetího setu nastoupili v základní sestavě smečaři Marek Zmrhal a Petr Michálek, univerzál Finger, nahrávač Janouch, blokaři Beer a Zajíček. Boj alespoň o barážové umístění začal vyrovnanou partií. V koncovce setu, za vyrovnaného stavu 22:22, vystřídal Adama Zajíčka kapitán Aleš Holubec. Tento set Češi zvládli a zvítězili 25:23.

Čtvrtý set již nebyl v naší režii. Finové mnohem lépe blokovali a celkově byli lepší i v nižším počtu chyb. Češi dosáhli v kvalifikaci na povinné vítězství proti Severnímu Irsku, Kypru a Švédsku. Klíčové duely proti Španělsku a Finsku však poslaly českou reprezentaci na třetí příčku kvalifikační skupiny, která je nepostupová.

Přímý postup na MS si dnes vybojovali Finové. Druhé místo a postup do červencové baráže patří Španělsku. Česká republika se s účastí na světovém šampionátu 2018 po dnešní prohře ve čtyřech setech rozloučila.

Česko - Finsko 1:3 (23:25, 14:25, 25:23, 14:25)

Autor: Redakce