Zapoměli jste heslo?

*

FIVB chce zatraktivnit volejbal! Testuje nová pravidla

mic fivb.worldleague
Na světovém šampionátu volejbalistů do 23 let, který v pátek večer vyvrcholí v egyptské Káhiře finálovým zápasem Rusko - Argentina, byly na mezinárodní úrovni zkoušeny nová pravidla, jimiž FIVB chce zatraktivnit volejbal a přilákat více pozornosti médií.

Hlavní změna - délka setů.
Zápas bude hrán na 4 vítězné sety, přičemž každý z nich bude do 15 bodů a zachováno bude pravidlo o nutnosti rozdílu dvou bodů na konci setu. Do turnajového či dlouhodobého systému se pak za vítězství 4:0, 4:1 či 4:2 budou započítávat 3 body; při vítězství 4:3 v tie-breaku pak vítěz získá 2 body a poražený 1. Týmy budou měnit strany po dvou setech a pauza mezi sety bude zkrácena ze tří minut na dvě.

Zrušeny zároveň budou i veškeré technické oddychové časy, ačkoliv každému z týmu zůstanou zachovány 2 klasické 30 vteřinové oddychové časy na set. Změnou projde i systém servírování, kdy podávající nesmí po úderu překročit základní lajnu alias po dopadu dopadnout v území hřiště.

FIVB tímto sleduje zvýšení atraktivity a napínavosti setů pro diváka. Pozitivní odezvu přinesly například vizualizované statistiky zobrazované v průběhu hry (např. umístění podání týmem, výška úderu či délka trvání výměny), které FIVB přinesla v průběhu Olympijských her a posledního ročníku Světové ligy a měly by být užity i během ME v Polsku. Zároveň však je již delší dobu hledán způsob, jak zvýhodnit obranu proti útoku a prodloužit délku výměn, čemuž svou podstatou částečně odporuje nyní testované pravidlo o servisu.

Dlouhodobým cílem pak je zkrácení délky celého utkání, kdy bylo testováno například pravidlo o kratších pauzách mezi výměnami, což však mělo také částečně kontraproduktivní efekt, neboť bránící tým si nemohl vyjasnit systém obrany před další výměnou. Ačkoliv většina volejbalových přenosů se přesouvá na internetové portály, FIVB se snaží zkrácením délky volejbalového utkání dostat častěji zápasy do televizních vysílání.

Výše zmíněné změny pravidel již byly v uplynulé sezóně testovány v národní lize v Dánsku a měly by projít zkouškou i v rámci MS žen do 23 let. Po každém utkání realizační týmy vyplní dotazníky, na jejichž základě společně s vyhodnocenými statistikami by se měla tato pravidla dále upravit a případně začít zavádět do dalších soutěží.